Loading...
D4R CHALLENGE WORKSHOP
KATILIM ÜCRETSİZDİR
21 OCAK 2019

FAYDALI BAĞLANTILAR

TÜRKİYE, COĞRAFİ KONUMU SAYESİNDE YABANCILAR İÇİN DOĞU VE BATIYI BİRLEŞTİREN DOĞAL BİR KÖPRÜDÜR.

Bu durumun en önemli nedeni, Türkiye'nin jeopolitik önemidir. Göç rotaları dikkate alındığında, Türkiye coğrafi konumu sayesinde yabancılar için doğu ve batıyı birleştiren doğal bir köprüdür. Başka bir neden de Türkiye'nin artan ekonomik gücü ve siyasi istikrarıdır. Türkiye'nin "geçiş ülkesi" pozisyonu, son yıllarda göç hareketleri bakımından değişmiştir ve ülkemiz aynı zamanda bir "hedef ülke" haline gelmiştir.

Bu bağlamda, göç sorunlarının etkin yönetimi bakımından, dünyadaki örnekleri gibi, insan haklarına odaklanan, strateji ve mevcut politikaları geliştiren ve uygulayan kalifiye personele ve sağlam bir altyapıya sahip olan etkili bir kurumsal yapıya ihtiyaç vardır. Bu nedenlerle, Türkiye göç konusunda daha etkili politikalar belirlemek ve uygulamak için yeni düzenlemeler getirmiştir. Bu düzenlemelerin en önemlisi, 11.04.2013 tarihli ve 28615 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunudur.

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu, etkili bir sığınma ve göç yönetimini sağlam bir yasal temele oturtarak göçmenler ve uluslararası sığınmacıların haklarını güvence altına almıştır. Bu kanunla, göçmen ve mülteci haklarının yasal çerçevesi uluslararası standartlara uydurulmuştur. Bu kanunla 81 ilde, 148 ilçede ve yurtdışında Göç Genel Müdürlükleri örgütlenmesi de amaçlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Göç Yönetimi Genel Müdürlüğü, yıllık göç raporları, göç istatistikleri, makaleler ve kitaplara ilişkin kapsamlı veriler içeren aşağıdaki bağlantıları paylaşmaktadır.

TÜİK

TÜİK, resmi istatistiklerin üretilmesi ve düzenlenmesi için temel ilke ve standartları belirlemektedir. Sırasıyla aşağıdaki alanlarda veri ve bilgi derleme ve değerlendirme görevini üstlenmiştir; İstihdam, İşsizlik ve Ücretler, Enflasyon ve Fiyatlar, Dış Ticaret, İnşaat ve Konut, Sanayi, Ticaret ve Hizmetler, Tarım, Çevre ve Enerji, Nüfus ve Demografi, Gelir, Yaşam, Tüketim ve Yoksulluk, Eğitim, Kültür, Spor ve Turizm, Sağlık ve Sosyal Koruma, Bilim, Teknoloji ve Bilgi, Toplumsal Adalet ve Seçim, Ulaştırma ve İletişim, Ekonomik Güven

İŞKUR

İŞKUR, emek piyasası ihtiyaçları doğrultusunda iş ve işçi bulmak için aracılık hizmetleri sağlamaktadır. İşgücünün istihdam edilebilirliğini artırmak ve kaybedilen iş için geçici teşvikler sağlamak için aktif programlar yoluyla istihdamı kolaylaştırmayı, korumayı, geliştirmeyi ve çeşitlendirmeyi amaçlar. Aşağıdaki bağlantıdan aylık istihdam istatistiklerine erişebilirsiniz.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Sağlık Bakanlığı, insan odaklı bir yaklaşımla bireylerin ve toplumların sağlığını en üst düzeyde korumayı ve sağlık sorunlarına zamanında, uygun ve etkili çözümler sağlamayı amaçlar. Bu bağlamda, 2013-2017 Sağlık Stratejisi Planına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

KALKINMA BAKANLIĞI

Kalkınma Bakanlığı makroekonomik, sektörel (sosyal ve ekonomik) ve bölgesel kalkınma alanlarında ulusal ve yerel düzeyde analizler yaparak ve çalışarak kalkınma planı, orta vadeli program, yıllık programlar, stratejiler ve eylem planlarını hazırlama görevlerini yerine getirir. Bu bağlamda, Kalkınma Bakanlığı aşağıdaki bağlantılarla TÜİK'e ilave istatistikler, göstergeler, OECD ekonomik araştırmaları, kalkınma planları vb. sunar.

“DATA FOR REFUGEES TÜRKİYE” BÜYÜK VERİ YARIŞMASI.
D4R CHALLENGE WORKSHOP
KATILIM ÜCRETSİZDİR
21 OCAK 2019
WELCOME

Welcome to the homepage of the Data for Refugees (D4R) Challenge Workshop. This workshop will gather stakeholders seeking to use Big Data for improving the living conditions of refugees. The Challenge participants will present their findings at the Workshop, and Awards will be distributed on different categories:
Health, education, social integration, unemployment, safety & security, respectively.

The presentations will be in English.

Date and Location

This workshop will take place on the 21th of January 2019 at Boğaziçi University, Albert Long Hall.

Participation and Registration

The workshop is free to attend, but security requires the names of attendees to enter the university on the day of the workshop. Please register if you like to attend.

First Name
Last Name
Email
Organization
Program

09:00 - 09:30   Opening talks (Boğaziçi University, TUBITAK, Türk Telekom)
09:30 - 10:00   D4R Challenge Award Ceremony
10:00 - 11:00   Session 1 (Oral)
Reducing measles risk in Turkey through social integration of Syrian refugees Paolo Bosetti, Piero Poletti, Massimo Stella, Bruno Lepri, Stefano Merler and Manlio De Domenico Data Analytics without Borders: Multi-Layered Insights for Syrian Refugee Crisis Ozgun Ozan Kılıç, Mehmet Ali Akyol, Oğuz Işık, Banu Günel Kılıç, Arsev Umur Aydınoğlu, Elif Sürer, Hafize Şebnem Düzgün, Sibel Kalaycıoğlu and Tuğba Taşkaya Temizel UDMIT: An Urban Deep Map for Integration in Turkey Sedef Turper Alışık, Damla Bayraktar Aksel, Asım Evren Yantaç, Lemi Baruh, Sibel Salman, İlker Kayı, Ahmet İçduygu and Ivon Bensason 11:00 - 12:00   Session 2 (Oral)
AROMA_CoDa: Assessing Refugees’ Onward Mobility through the Analysis of Communication Data Harald Sterly, Benjamin Etzold, Lars Wirkus, Patrick Sakdapolrak, Jacob Schewe, Carl-Friedrich Schleussner and Benjamin Hennig Measuring fine-grained multidimensional integration using mobile phone metadata: the case of Syrian refugees in Turkey Michiel Bakker, Daoud Piracha, Patricia Lu, Keis Bejgo, Mohsen Bahrami, Yan Leng, Jose Balsa-Barreiro, Julie Ricard, Alfredo Morales, Vivek Singh, Burcin Bozkaya, Selim Balcisoy and Alex Pentland Quantified Understanding of Syrian Refugee Integration in Turkey Wangsu Hu, Ran He, Jin Cao, Lisa Zhang, Huseyin Uzunalioglu, Ahmet Akyamac and Chitra Phadke 12:00 - 14:00   Session 3 (Poster) and lunch
Refugees in undeclared employment - A case study in Turkey Fabian Bruckschen, Till Koebe, Melina Ludolph, Maria Francesca Marino and Timo Schmid Mobile Data for Mobility: Travel and Communication Patterns of Syrian Refugees Eda Beyazıt, Ervin Sezgin, Kerem Arslanli and Mehmet Gencer Segregation and Sentiment: Estimating Refugee Segregation and its Effects Using Digital Trace Data Neal Marquez, Emilio Zagheni and Ingmar Weber Integration of Syrian refugees: insights from D4R, media events and housing market data Simone Bertoli, Paolo Cintia, Fosca Giannotti, Etienne Madinier, Caglar Ozden, Michael Packard, Dino Pedreschi, Hillel Rapoport, Alina Sirbu and Biagio Speciale Exploring Refugee Mobility due to Large Scale Events using Mobile Phone Records Fatima K. Abu Salem, Al-Abbas Khalil, Ahmad Dhaini, Joachim Diederich, Shady Elbassuoni and Wassim El Hajj An Overview of Group Behavior on Turkey Humberto T. M-Neto, Jussara M. Almeida, Artur Ziviani, Virgilio A. F. Almeida, Jaqueline Faria de Oliveira, Douglas C. Teixeira and Haron C. Fantecele New Approaches to the Study of Spatial Mobility and Economic Integration of Refugees in Turkey Steven Reece, Franck Duvell, Carlos Vargas-Silva and Zovanga Kone Syrian Refugee Integration in Turkey: Evidence from Call Detail Records Tugba Bozcaga, Fotini Christia, Elizabeth Harwood, Constantinos Daskalakis and Christos Papadimitriou Optimizing the Access to Healthcare Services in Dense Refugee Hosting Urban Areas: A Case for Istanbul Tarik Altuncu, Nur Sevencan and Ayse Seyyide Kaptaner Social Integration of Syrian Refugees: Some Insights from Call Detail Record Datasets Nuran Bayram-Arli, Fatih Cavdur, Mine Aydemir, Fadime Aksoy and Asli Sebatli Refugee Integration in Turkey: A Study of Mobile Phone Data Ismail Uluturk, Ismail Uysal and Onur Varol Measuring Segregation of Syrian Refugees via Mobile Call Detail Records Fatih Uludağ, Halit Eray Çelik, Serbest Ziyanak, Murat Canayaz and Fikriye Ataman Reaching all children:A data-driven allocation strategy of educational resources for Syrian refugees. Suad Aldarra, Lorenzo Lucchini, Elisa Omodei and Laura Alessandretti Developing Integration Policy for Refugees through Mobile Phone Data Analysis: A Study on Türk Telekom Customers Ibrahim Zincir, Tohid Ahmed Rana, Ayselin Yıldız and Dilaver Arıkan Açar 14:00 - 15:00   Session 4 (Oral)
Measuring and mitigating behavioural segregation as an optimisation problem: the case of Syrian refugees in Turkey Daniel Rhoads, Javier Borge-Holthoefer and Albert Solé-Ribalta Refugee Mobility: Evidence from Phone Data in Turkey Luisito Bertinelli, Rana Comertpay, Anastasia Litina, Jean-François Maystadt, Benteng Zou and Michel Beine Mobility and Calling Behavior to Assess the Integration of Syrian Refugees in Turkey Antonio Luca Alfeo, Mario Giovanni C.A. Cimino, Bruno Lepri and Gigliola Vaglini 15:00 - 16:00   Session 5 (Oral)
Characterizing the Mobile Phone Use Patterns of Refugee Hosting Provinces in Turkey Ross Gore, Meltem Y. Sener, Christine Boshuijzen-van Burken, Erika Frydenlund, Engin Bozdag and Christa de Kock Improve Education Opportunities for Better Integration of Syrian Refugees in Turkey Marco Mamei, Seyit Cilasun, Marco Lippi, Francesca Pancotto and Semih Tumen Towards an Understanding of Refugee Segregation, Isolation, Homophily and Ultimately Integration in Turkey Using Call Detail Records Jeremy Boy, David Pastor, Marguerite Nyhan, Rebeca Moreno Jimenez, Daniel Macguire and Miguel Luengo Oroz

Targeted Outcomes

The aim of the Workshop is to disseminate the findings of the D4R Challenge to a wider public. 31 research groups will present their results in the Workshop. The group meetings will bring the Challenge participants together to initiate a recommendations document (to be completed after the Workshop). These recommendations will be compiled in a jointly-authored chapter in the forthcoming book:

Salah, A.A., A. Pentland, B. Lepri, E. Letouze, P. Vinck, Y.A. de Montjoye, X. Dong (eds.), Guide to Mobile Data Analytics in Refugee Scenarios, Springer International, forthcoming.

Furthermore, a white paper in Turkish will be edited from the Challenge outcomes to be shared with the authorities.

Organization

Scientific Committee
Albert Ali Salah, Boğaziçi University
Alex Pentland, MIT
Bruno Lepri, FBK
Emmanuel Letouze, Data-Pop Alliance
Patrick Vinck, Harvard University
Yves-Alexandre de Montjoye, Imperial College London
Xiaowen Dong, University of Oxford

Project Evaluation Committee
Senem Özyavuz, Turk Telekom
Iyad Rahwan, MIT
Anahi Ayala Iacucci, Internews
Bülent Sankur, Boğaziçi University
Yıldırım Bahadırlar, TUBITAK BILGEM
Alex Rutherford, MIT
Claire Melamed, Global Partnership for Sustainable Development Data
Jean-Marie Garelli, UNHCR
Ahmad Garibeh, Istanbul & I
Geoffrey Charles Fox, Indiana University
Josephine Goube, Techfugees
Fırat Yaman Er, Turk Telekom
Phuong Pham, Harvard Humanitarian Initiative
Mithat Büyükhan, TC Ministry of Education
Mazen AboulHosn, IOM
Ömer Hakan Şimşek, TC Ministry of Health
Nona Zicherman, UNICEF
Manuel Garcia-Herranz, UNICEF
Vedran Sekara, UNICEF

Contact

Albert Ali Salah, salah@boun.edu.tr

;
Dikkatinize!

PROJE GRUPLARINCA PROJE TEKLİFLERİNİN SUNULMASI 23 Mart 2018 tarihine kadar uzatılmıştır.