Loading...

PROJE DEĞERLENDİRME KOMİTESİ

Dr. Anahi Ayala Iacucci

Anahi Ayala Iacucci, 2010 yılında Internews'e katıldı ve bugün Internews İnsani Yardım ekibininde İnsani Programlar Kıdemli Müdürü olarak görev almaktadır. Anahi, Internews'in küresel insani yardım program stratejilerini geliştirmede anahtar rol oynamaktadır; aynı zamanda sahadaki ekipleri de desteklemekte ve Internews Acil Müdahale Programını yönetmektedir. Anahi, 2006 yılından bu yana UNOCHA ve Dünya Bankası gibi STK'lar ve uluslararası örgütler için, ICT4D kullanımı, yeni teknolojiler ve kriz haritalama konuları, İnsan Haklarındaki ve İnsani Yardım alanındaki becerilerini geliştirme için teknolojinin kullanımı konularında teknik uzmanlığını da birleştirerek danışmanlık vermektedir. Internews’de ki kariyerine Kenya'nın Nairobi şehrinde bulunan ve Afrika Bölgesinde sırasıyla; Orta Afrika Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kenya, Mali, Nijer, Gana’yı kapsayan bir alandan sorumlu olarak, Sağlık ve İnsani Medya için Medya Yenilik Danışmanı olarak görevine başladı. Anahi, 2013 yılında Internews Yenilik ve Öğrenme Merkezi'nin Kıdemli İnovasyon Danışmanı olarak Washington DC'ye taşındı ve burada ICT4D için yeni teknolojilerin uygulanmasıyla ilgili olarak çalıştı. Batı Afrika'daki Ebola krizinin başlangıcı sonrasında, Liberya'ya Internews Ülke Direktörü olarak atandı ve ilk “Rumors Tracking” - Söylentiler İzleme projesini başlattı. Bu proje, daha sonra Nepal, Haiti ve Yunanistan'deki Internews İnsani Proje ekiplerince tekrar edildi. 2015 yılında Anahi, Internews’de Güney Sudan'dan sorumlu insani Direktörü oldu ve burada  mevcut görevine taşınmadan önce 6 farklı projenin multi milyon dolarlık bir portföyünü yönetti. Anahi, Bologna Üniversitesi'nden Siyaset Bilimi alanında BA derecesine; Kolombiya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans; Padova Üniversitesi'nden İnsan Hakları Yüksek Lisans; ve Padova Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi'nden İnsani Yardım Konusunda Yüksek Lisans Derecelerine sahiptir. Anahi ayrıca Uluslararası Kriz Haritacılar Ağı üyeliği, Elva'nın Yönetim Kurulu Üyesi ve “Standby Task Force” - Bekleme Görev Gücü'nün ortak kurucusu olarak görev almaktadır.

Dr. Iyad Rahwan

Dr. Iyad Rahwan, AT&T Kariyer Geliştirme Profesörü ve Ölçeklenebilir İşbirliği grubunu yönettiği MIT Medya Laboratuvarı'ndaki Medya Sanatları ve Bilim Doçentidir. Suriye'nin Halep şehrinde doğan Rahwan, MIT Veri, Sistem ve Toplum Enstitüsü (IDSS) üyesi olan Melbourne Üniversitesi'nden doktora derecesine sahiptir.  Rahwan'ın çalışması, kolektif istihbarat, büyük ölçekli işbirliği ve yapay zekanın toplumsal yönleri üzerine odaklanarak bilgisayarın ve sosyal bilimin kesişim noktasında yatmaktadır. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu “Tag Challenge” isimli yarışmada kazanan ekibin başkanlığını yapmış olup, başkanlığını yaptığı grup ile sadece fotoğraf çekimlerini kullanarak 12 saat içinde uzak şehirlerdeki kişileri bulmak için sosyal medya destekli bir çalışma yapmıştır. Rahwan'ın çalışmaları, Science ve PNAS gibi önemli akademik dergilerde yer aldı ve New York Times, The Economist ve Wall Street Journal gibi belli başlı medya organlarında düzenli olarak yer almıştır.

Dr. Bülent Sankur

Prof. Dr. Bülent Sankur, 1976 yılında Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nde Doktara eğitimini tamamladı. Delft Üniversitesi ve Ecole Nationale Superieure des Telecommunication gibi araştırma enstitülerinde misafir araştırmacı ve Arçelik ve Marmara Araştırma Merkezi gibi sanayi kuruluşlarında danışmanlık görevlerinde bulunmuştur. Boğaziçi Üniversitesi Sinyal İşleme merkezi BUSİM'in direktörlüğünü yapmış ve Elektronik ve Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde Profesör olarak görev yapmıştır. Araştırma alanları, görüntü ve video işleme, filigran, biyometri, 3B şekil analizi, beyin arayüzleri ve Bayes sinyali işleme alanlarını kapsar. Bu alanlar üzerine birçok bireysel ve ortak yayında yer almış, ve 22 doktora derecesini denetlemiştir. EURASIP Society Meritorious Service Ödülü (2013), TÜBİSAD ve Türk Bilişim Derneği (2010) Yaşam Boyu Hizmet Ödülü ve, Elginkan Vakfı Ödülü (2009), Türkiye Bilgisayar Makineleri Derneği Başarı Ödülü (2006) Boğaziçi Üniversitesi Araştırma Enstitüsü Araştırma Görevlisi Ödülü (2005) ve Mustafa Parlar Bilim Ödülü (2002) almış olup Bilim Akademisi üyesidir.

Dr. Yıldırım Bahadırlar

Dr. Yıldırım Bahadırlar, 1985 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik Bölümü'nden mezun oldu. Biyomedikal Mühendisliği alanında Master ve Doktora derecelerini sırasıyla 1990 ve 1997 yıllarında aldı. Kasım 1999'da TÜBİTAK-MAM Bilgi Teknolojileri Araştırma Enstitüsünde çalışmaya başladı. 2010 yılından beri Bilişim Teknolojileri Enstitüsü’nün Bilişim ve Bilgi Güvenliği Araştırma Merkezi (BİLGEM) olarak Gebze bölgesinde birleşmesiyle BİLGEM'de çalışmalarına devam etmektedir. 2006 - 2011 yılları arasında Akıllı Sistemler Bölüm Başkan Yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra, 2014-2017 yılları arasında Bilgi Teknolojileri Enstitüsüne bağlı olan Ulusal Güvenlik Bölüm Başkan Vekili olarak görev almıştır. İlgili birimlerinde, Ar-Ge projeleri yürüterek birçok Ar-Ge proje teklifi hazırlamış olup,  halen BİLGEM'in danışma kurulunda aktif olarak çalışmakta ve baş araştırmacı olarak çalışma hayatına devam etmektedir. Ar & Ge araştırma alanları arasında, uyarlanabilir filtre teorisi, dizi işleme yöntemleri, spektral kestirim, sınıflandırma ve optimizasyon yöntemleri, sinyal ve sistem modellemesi, radar sinyal işleme, yapay sinir ağları, makine ve derin öğrenme algoritmaları, yazılım ve sistem mühendisliği yer almaktadır.

Dr. Alex Rutherford

Dr. Alex Rutherford, yoğunlaştırılmış madde fiziğinde doktora yapmış bir veri bilimcisidir. UNICEF Yenilik Ofisi'nde Araştırma Bilimcisi, Genel Sekreterliğe  bağlı olan UN Global Pulse’da veri bilimcisi olarak görev almıştır. Alex, Ortadoğu'da edindiği tecrübelerden ve karşılaştığı problemlere teorik fizik araç setini uygulayarak etnik şiddet, sosyal seferberlik, yolsuzluklara teşvik, veri gizliliği ve anayasal reform alanlarında öncül projeler yapmıştır.

Dr. Claire Melamed

Dr. Claire Melamed, merkezi Washington DC'de bulunan Sürdürülebilir Kalkınma İçin Küresel Ortaklık Veri Sorumlusu'dur. Dr. Melamed, Londra Üniversitesi'nden doktora derecesine sahiptir. Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğindeki görevi süresince Bağımsız Uzman Danışma Grubu Sekreteryası'nın başında ve 'Öldüren Bir Dünya' raporunun baş yazarlığını yapmıştır. Londra'da yaşayan Dr. Melamed, daha önce Denizaşırı Kalkınma Enstitüsü'nde Genel Müdür olarak görev yapmış, bir dizi uluslararası STK'da çalışmış ve Londra Üniversitesi ve Açık Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmıştır.

Jean-Marie Garelli

Jean-Marie Garelli, Eylül 2016’dan beri Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Ofisi (UNHCR) vekil temsilcisi olarak görev almaktadır. 1994 yılında BMMYK (UNHCR) ile çalışmaya başlamış ve o tarihten beri Moritanya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Eritre, Sırbistan ve Çad’da görev almıştır. 2006'dan 2010'a kadar, Güneydoğu Asya'yı kapsayan Cenevre'deki BMMYK (UNHCR)  merkez ofisinde çalışmıştır. 2011-2013 yılları arasında New York'taki İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (UNOCHA) ve  Acil Durumlara yanıt vermek için maddi destek sağlamayı amaçlayan Birleşmiş Milletler havuz fonu olan Merkezi Acil Müdahale Fonu (CERF) 'de çalışmıştır. Eylül 2013'ten, Eylül 2016'ya kadar Beyrut’ta UNHCR’da Temsilci Yardımcısı olarak görev almıştır. Fransa’da yer alan Aix-en-Provence'deki Siyasi Araştırmalar Enstitüsü- Siyaset Bilimi bölümünden mezun olmuş olup, Fransa Nice Üniversitesi Karşılaştırmalı Tarih ve Fransa'daki Pantheon-Assas Üniversitesi'nden Uluslararası Hukuk alanında akademik derecelere sahiptir.

Ahmad Garibeh

Ahmad Garibeh, Greenwich Üniversitesi'nden Bilgisayar alanında lisans derecesine sahiptir. Tam yığın geliştiricisi, veri bilimi üzerine çalışan Garibeh, Istanbul&I sosyal etkilenme ekibinin gönüllüsü ve Suriye Gençlik Meclisi uluslararası ilişkiler ekibi üyesidir.

Dr. Geoffrey Charles Fox

Dr.Geoffrey Charles Fox doktora derecesini Cambridge Üniversitesi'nden Teorik Fizik bölümünden aldı. Indiana Üniversitesi'nde Mühendislik, Bilgisayar ve Fizik alanlarında saygın bir professor olan Fox burada Dijital Bilim Merkezi direktörü ve Bilişim, Bilgisayar ve Mühendislik Okulu'ndaki Akıllı Sistem Mühendisliği Bölüm Başkanlığı ve Dekanlık görevini yürütmektedir. Daha önce Princeton, Lawrence Berkeley Laboratuarı ve Peterhouse College Cambridge'de Yüksek Öğrenim Enstitüsü'nde post-doktora çalışmaları  yaptıktan sonra Caltech, Syracuse Üniversitesi ve Florida Eyalet Üniversitesi'nde görev almıştır. 70 öğrencinin doktorasını yönetmiş olup, 1300 yayınlanmış makalesi ve 32000’den fazla atıfta yer aldı.  APS (Fizik) ve ACM (Bilgisayar)'ın üyesi olup, ağırlıklı olarak bilgi işlem ve uygulamalar arasındaki disiplinler arası arayüz üzerinde çalışmaktadır.

Joséphine Goube

Joséphine Goube, 2016, 2017, 2018 yılları arasında 30 Sosyal Girişimcinin altındaki en büyük 30 kişiden biri olarak Forbes tarafından üst üste üç kez atanan Joséphine Goube, göçmenler ve mültecilerin toplumsal katılımı için çalışmaktadır. Techfugees'in CEO'su olan ve dünyada 25 ülkedeki mülteci ve göçmen sorununa tepki vermek için teknoloji topluluğunu koordine eden Josephine, yerinden olmuş kişilere güç sağlamak, bilgi ve sağlık hizmetlerine erişim sağlamak için mobil ve yeni dijital teknolojilerin kullanılması noktalarında destek sağlamaktadır. Norveç Mülteci Konseyi yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan  ve web tabanlı sınır ötesi istihdam platformu Yborder için teknolojik uzman olarak çalışmış olan Goube, 2015 yılında AB komisyonuna göç reformlarıyla ilgili tavsiyelerde bulunmak için gayrı resmi bir uzman olarak atanmış ve bu kapsamda bir database oluşturulmasına yardımcı olmuştur.

Senem Özyavuz

Senem Özyavuz, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 2000 yılında mezun olmuş, Yüksek Lisans Derecesini University of Malta’dan 2002 yılında ve LLM derecesini ise 2003 yılında Utrecht Üniversitesinden elde etmiştir. Falconbury programı kapsamında Cambridge Üniversitesi Mini MBA programını 2014 yılında ve MIT Sloan Executive Education Programını ise 2017 yılında tamamlamıştır. Senem Özyavuz Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Doktora çalışmalarına devam etmektedir.

Özyavuz, 2003 yılında Maritime Law Office’de Kıdemli İş Görevlisi olarak görevine başlamıştır. 2006 yılında Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.'de görev alan Özyavuz, sırasıyla 2007 yılında Müşavirlik Müdürlüğü,  ve 2009 yılında Hukuk Departman Müdürlüğü görevlerini yapmıştır. Senem Özyavuz, Ekim 2014'ten beri Türk Telekom Strateji, Düzenleme ve Satın Alma konularında Hukuk Direktörü olarak görev almaktadır.

Dr. Phuong Pham

Dr. Phuong Pham, MPH, Harvard Tıp Okulu ve Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu ve Harvard İnsani Yardım Girişiminde (HHI) Değerlendirme ve Uygulama Bilimi Direktörü. Kuzey Uganda, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ruanda, Orta Afrika Cumhuriyeti, Irak Kamboçya ve Kolombiya gibi ülkelerde çatışma sonrası epidemiyolojik ve değerlendirme araştırması, inovasyon çözümleri ve kapasite geliştirme programları tasarlama ve uygulama konusunda 15 yılı aşkın tecrübeye sahiptir. Peacebuildingdata.org (barış inşası, insan hakları ve adalet göstergeleri portalı) ve KoboToolbox (dijital veri toplama ve görselleştirme için bir yazılım paketi) kurucu ortağı ve DataPop Alliance yöneticisidir.

Mithat Büyükhan

Mithat Büyükhan, 1993 yılında Gazi Üniversitesi Kimya Eğitimi Bölümü'nü bitirdi. Yüksek lisansını Türkiye Kamu Yönetimi Enstitüsü ve Ortadoğu (TODAIE) Kamu Yönetimi Bölümünden aldı ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin doktora programında sosyal politika çalışmalarını sürdürdü. Kimya öğretmeni ve çok sayıda projede uzman ve proje lideri olarak çalıştı. Halen Milli Eğitim Bakanlığı Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'nde proje yöneticisi olarak görev yapmaktadır.

Mazen AboulHosn

Mazen AboulHosn, Uluslararası Göç Örgütü'nün (IOM) Türkiye'deki acil koordinatörüdür. Lübnan, Haiti, Çad, Kongo ve Türkiye'de krizlere yanıt olarak çalıştı. Uzmanlığı, doğal afetler, çatışmalar ve karmaşık acil durumlarda insani müdahale programlamasını kapsar. Psikososyal, eğitim, geçim, sağlık ve toplum istikrarı gibi çeşitli programlarda çalışmıştır.

Ömer Hakan Şimşek

Ömer Hakan Şimşek, 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden lisans derecesini, Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü'nden ise diğer bir Lisans derecesini almıştır. Hacettepe Üniversitesi'nden “Mevzuatın İlaç Sektörüne Etkisi” konulu tezi ile Sağlık Ekonomisi ve Farmakoekonomi Yüksek Lisans derecesini alan Şimşek, eczacılık yönetimi ve yazılım geliştirme konusunda tecrübeye sahiptir. 2013 yılında Sağlık Bakanlığı bünyesinde Türk İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nda (TMMDA) çalışmaya başlamış ve o zamandan bu yana Ajans'ta birçok projeye öncülük etmiştir. Şu anda aynı kurumda BT Bölümü Başkanı'dır.

Nona Zicherman

Nona Zicherman, 2015 yılında Türkiye'ye geldi. Haziran 2017'de Temsilci Yardımcısı olarak atanmadan önce UNICEF için Acil Durum Koordinatörü olarak görev yaptı. Bayan Zicherman, aynı zamanda Kinshasa merkezli Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde UNICEF için Acil Durum Şefi olarak görev yaptı. Nairobi merkezli UNICEF'in Doğu ve Güney Afrika Bölge Ofisi'nde (ESARO) Acil Durum Uzmanıdır. On beş yıllık tecrübesiyle büyük ölçüde kırılgan ve çatışma sonrası ortamlarda çalışan uluslararası bir kalkınma profesyoneli olan Zicherman, Birleşmiş Milletler, uluslararası sivil toplum kuruluşları ve Afrika ve Asya'da özel sektör ile çalışmıştır. Harvard Üniversitesi'nde Kennedy Devlet Okulu'ndan Kamu Politikası alanında yüksek lisans ve Columbia Üniversitesi'nden Siyaset Bilimi alanında lisans derecesine sahiptir.

Dr.Manuel García-Herranz

Dr.Manuel García-Herranz, UNICEF'in İnovasyon Ofisi'nden kıdemli Bilim insanıdır. Burada Veri bilimi ile en zor durumlar karşısında  boşlukları doldurmaya odaklanmakta, en çok mahrumiyet durumlarına çözümler bulmak için büyük veri, karmaşık sistemler teorisi ve yapay zeka'nın nasıl uygulanacağını araştırmaktadır. Uygulama alanları arasında salgın hastalıklar, doğal afetler ve göç gibi artan insani sorunların yanı sıra yoksulluk, veri temsili ve algoritmik eşitlik gibi konular yer almaktadır. Manuel, Universidad Autonoma de Madrid'den bilgisayar bilimleri doktorası yapmıştır. UNICEF inovasyon ofisine  2014 yılında katıldı ve UNICEF'in İnovasyon Ofisi'nde öncü araştırmalar yaparak büyük veriyi savunmasız çocukların sorunlarına çözümler bulmak için işbirliği ağları ve veri bilimi araçları yaratmayı hedefleyen çalışmalar yürütmektedir.

Dr. Vedran Sekara

Dr. Vedran Sekara, UNICEF'in İnovasyon Ofisinde çalışan  bir araştırma Bilim insanıdır. Esas olarak fizik eğitimi almış olmakla birlikte, mevcut araştırma alanları fizik, sosyoloji ve bilgisayar bilimleri arasındaki kesişim içinde yer alır; burada makine öğrenimini, karmaşık sistemleri ve en hassas durumların koşullarını iyileştiren bilimsel gelişmeleri yönlendirmek için büyük veri kümelerini kullanır. Saraybosna vatandaşı (Bosna Hersek) olup 1990'ların başlarında iç savaş nedeniyle ülkesinden kaçmaya zorlanmış ve mülteci olmanın ne anlama geldiğini kişisel olarak tecrübe etmiştir. Vedran, Danimarka Teknik Üniversitesi'nden Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri alanında doktora derecesine sahip olup, Niels Bohr Enstitüsü'nden Fizik alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.

“DATA FOR REFUGEES TÜRKİYE” BÜYÜK VERİ YARIŞMASI.
Dikkatinize!

PROJE GRUPLARINCA PROJE TEKLİFLERİNİN SUNULMASI 23 Mart 2018 tarihine kadar uzatılmıştır.